Iš ko susideda kosmetika? Tyrimas – kenksmingi ingredientai.

Dalyvauju Kauno technologijos universiteto mentorystės programoje. Esu karjeros mentorė Cheminės technologijos fakulteto studentei Laurai Kačergytei, su kuria susitinkame kartą per mėnesį pasikalbėti apie jos asmeninį tobulėjimą, tikslus bei natūralią kosmetiką – nes savo mokslų srityje ji domisi būtent šia tema.

Mūsų susitikimai – įdomi patirtis tiek studentei, tiek man. Abi kartu augame ir tobulėjame, juk geriausiai išmokstame dalykus, kai jų mokome kitus.

Paskutiniame susitikime su Laura kalbėjomės apie kosmetikos sudėtines dalis. Tad dalinuosi mūsų sukurtu vaizdo įrašu apie kenksmingus ingredientus kosmetikoje.

Laura išnagrinėjo keturių kremų, kuriuos naudoja jos draugės, sudėtį – išsiaiškino kiekvienos sudėtinės dalies poveikį, reikalingumą bei kenksmingumą.

Pagrindinės visų kremų sudėtinės dalys buvo: vanduo, aliejai, glicerinas, tirštikliai, konservantai ir kvapiosios medžiagos.

Sintetiniai aliejai – šalutinis naftos produktas

Įdomu tai, kad visų kremų pagrindinę sudėtį, be vandens, sudarė sintetiniai aliejai (jie buvo pateikti sudėties sąrašo pradžioje), tokie kaip mineralinis aliejus (mineral oil), skystasis parafinas (paraffinum liquidum) arba  vazelinas (petrlatum), kurie yra šalutinis naftos produktas, bei propilenglikolis (peg arba ppg) – sintetinis naftos mišinys. Šie aliejai dažniausiai užkemša poras, neleidžia odai pašalinti toksinų, padengia odą orui nepralaidžia plėvele, skatina spuogų susidarymą. Be to mineralinis aliejus gali būti užterštas vėžį sukeliančiais GPT – policikliniais aromatiniais angliavandeniliais (PAH – Polycyclic Aromatic Hydrocarbons).

O natūralūs aliejai buvo pateikti tik sudėties sąrašo viduryje, 14-oje ar net tolimesnėje sąrašo vietoje. Tad galima nuspėti, koks nedidelis kiekis jų yra panaudotas kremo sudėtyje.

Konservantai – kenksmingi ingredientai

Visuose tirtuose kremuose buvo kenksmingų konservantų. Pagrindiniai ir populiariausi sintetiniai konservantai – parabenai (Methylparaben, Buthylparaben, Prophylparaben, Isobuthylparaben, Isoprophylparaben, Ethylparaben). Taip pat buvo rastas metilisotiazolinonas (methylisothiazolinone), o vieno kremo sudėtyje naudotas net ir phenoxyethanolis – nors šis konservantas yra uždraustas Japonijoje ir Europos Sąjungoje (beje, tirtas kremas buvo pagamintas Prancūzijoje).

Šių kenksmingų ingredientų reikėtų ieškoti produkto sudėties sąrašo pabaigoje.

Kvapiosios medžiagos

Visuose kremuose buvo kvapiųjų medžiagų (fragrances), o jos dažniausiai būna sintetinės ir gali sukelti alergijas. Kai naudojamos natūralios kvapiosios medžiagos, nurodoma konkrečiai, kokia tai medžiaga – pvz. koks nors eterinis aliejus.

Lauros rekomendacija

Po šio tyrimo Laura savo draugėms rekomenduoja: „išmesti visus kremus, kuriuos jos turi savo spintelėse. Nes iš tiesų tie kremai, kai pati pasidomėjau, net išsigandau, nes jie padaro daugiau žalos negu naudos. Ir parekomenduočiau daugiau rinktis natūralią kosmetiką.“

Daugiau apie kenksmingus ingredientus kosmetikoje ⇒

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *