Atopinis dermatitas - nuo oro sąlygų sausėjanti oda

Atopinis dermatitas – kaip atpažinti ir susidraugauti?

Pastaruoju metu vis dažniau susiduriu su klausimu apie atopišką kūdikių ir vaikų odelę, ar kas apskritai yra tas atopinis dermatitas. Jau ne vienam vaikučiui gaminau natūralų kremą, kuris skirtas atopinei odelei.  Beje, tiek mano, tiek mano kūdikio oda taip pat atopiška…

Naršydama interneto platybėse pastebėjau, kad informacijos apie atopinį dermatitą nėra tiek daug, kiek norėtųsi. Daugeliui ši liga (jei tai galima pavadinti liga) skamba kaip kažkas labai nepažįstamo, gal būtent dėl to ir bauginančio. Todėl nusprendžiau pasidalinti tikromis istorijomis ir patirtimis, kurios padėtų labiau susipažinti su atopiniu dermatitu, pažvelgti į jį iš arčiau ir rasti geriausius būdus su juo susidraugauti.

Šįkart interviu su trijų vaikų mama Jurgita, kurios sūnelio odai nustatytas atopinis dermatitas.

Kada pastebėjai, kad tavo sūneliui yra atopinis dermatitas? Kokie pirmieji požymiai atkreipė dėmesį?

Nuo gimimo sūnelio oda buvo linkusi sausėti. Kai jam buvo 2-3mėnesiai ir prasidėjo šildymo sezonas, tuomet jo žandukai dar labiau išsausėjo, paraudo ir pradėjo šerpetoti. Jau tada įtariau, kad jam gali būti atopinis dermatitas. Vėliau tai patvirtino pediatrė, o po kiek laiko atopinio dermatito diagnozę įrašė ir alergologė.

Papasakok, su kokiais sunkumais teko susidurti? Kokie atopinio dermatito simptomai ir kokiose situacijose pasireikšdavo?

Maždaug iki pirmojo gimtadienio situacija nebuvo labai sudėtinga. Užtekdavo maudant įpilti aliejuko, atsiradus sausiems ploteliams, juos patepti minkštinančiu ir drėkinančiu tepalu.

Nuo ko viskas suintensyvėdavo atsekti nepavyko. Stengiausi stebėti savo maistą, riboti produktus,  galinčius alergizuoti. Pradėjus mažylio primaitinimą, naujus produktus įvedinėjau labai po truputį. Košytes sūnelis paragaudavo, bet vėliau valgyti atsisakydavo. Tad iki metukų laiko maitinosi praktiškai vien mamos pieneliu. Maistą nuo bendro stalo sūnelis valgė jau labai gerai. Bet tada, vėl prasidėjus šildymo sezonui, atopinis dermatitas pasireiškė jau sunkiau. Atsirasdavo išsausėjusių, pleiskanojančių odos lopinėlių ir ant kojyčių, ir ant rankyčių. Juos niežėdavo, kasydavosi.

Blogiausia padėtis buvo maždaug 2-3 metukų. Tuomet pabuvus svečiuose ar po kokių švenčių, gimtadienių, naktimis ramiai nemiegodavo, kasydavosi, draskydavosi kojytes iki žaizdelių. O visi tepaliukai ir kitos odelės priežiūros priemonės padėdavo tik tam kartui. Patepus, po valandos ar dviejų odelė ir vėl būdavo išsausėjusi.

Man sunkiausia buvo atrasti tą „aukso viduriuką“. Vienur rašo, jog vandens ir maudynių reikia vengti, kitur jau pataria jų neriboti. Tas pats su maistu. Atlikom daugybę tyrimų, bet alergija nustatyta tik kakavai, soroms ir žuviai. Nuėjom pas gydytoją-natūropatą, davė didžiausią sąrašą, ko nevartoti. Keletą mėnesių pati kankinausi ir vaiką kankinau duodama vos porą galimų rūšių kruopų ir daržovių. Kol supratau, kad greičiau organizmas pritrūks reikalingų vitaminų ir mineralų, nei baigsis visos alergijos. O dar gausybė kremų, tepalų ir losjonų pasirinkimo. Tad užtruko, kol pavyko atsirinkti tai, kas geriausia būtent mano vaikui.

Kokios specialios priežiūros dabar reikalauja sūnaus atopinė odelė?

Dabar sūnui 5 metukai. Kadangi atopinis dermatitas jam paūmėja šildymo sezono metu, stengiamės kuo labiau drėkinti patalpų orą. Maudynių neribojam, bet ir nepiktnaudžiaujam jomis.

Dabar jau ir pats sūnus yra išmokęs iškart po vandens procedūrų pasitepti odelę kremu. Kai lauke minusinė temperatūra, prieš eidamas į lauką pasitepa veiduką apsaugančiu kremu.

Kadangi alergijos simptomai suintensyvėja po visokių švenčių ir pasisvečiavimų, manau, jog sūnus alergiškas ne tik nustatytiems produktams, bet ir kažkokiems maisto priedams. Todėl stengiuosi sveikesnį maistą ruošti namie, vengti visokių pusgaminių, maisto priedų, viešojo maitinimo įstaigų.

Kokias kosmetines priemones atopinei odai esate išbandę? Į ką patartum atkreipti dėmesį jas renkantis?

Turbūt jau nesuskaičiuočiau, kiek skirtingų kosmetinių priemonių yra tekę išbandyti. Pirkau ir vaistinėse, ir ekologiškų prekių parduotuvėse, siunčiausi iš užsienio ir pažįstami parveždavo iš kelionių.

Pradžioje užteko kūdikių atopinei odelei skirtų tepaliukų. Bet atopiniam dermatitui pasunkėjus, atrodė, kiek ir ką beteptum, tepti reikia vis daugiau ir daugiau. Tada pradėjau labiau domėtis kosmetikos sudėtinėmis dalimis. Ir atradau, kad tar tos gausybės medžiagų yra ne tik gydančių, bet ir galimai kenksmingų, erzinančių ar sausinančių odelę. Net ir ekologiškuose, net ir patiems mažiausiems – naujagimiams skirtų tepalų sudėtyje.

Atrasti kuo paprastesnės, mažesnės sudėties tepalą, skirtą atopinei odai, sekėsi sunkiai. Ir pavyko tik susipažinus su mamyte, kuri pati gamino kosmetiką. Jos pagamintas kremukas vos iš kelių sudėtinių dalių, bet be jokių dirginančių, sausinančių medžiagų, kuo puikiausiai tiko mano sūnelio atopinei odai.

Kiek žinau, atopinis dermatitas yra paveldimas ir susijęs su tokiomis ligomis kaip šienligė, astma ir kitos alergijos. Ar iš artimųjų kas nors yra jomis sirgę?

Kaip ir mano pačios, taip ir mano dviejų dukryčių oda yra linkusi sausėti. Bet tikrai nėra tokia atopiška kaip sūnaus odelė. Jam be atopinio dermatito yra patvirtintos ir kitos alerginės ligos: bronchinė astma, alerginis rinitas. Šeimoje daugiau niekas nesiskundžia šiomis alerginėmis ligomis.

Ko palinkėtum mamoms, kurių vaikučius vargina atopinis dermatitas?

Palinkėčiau kantrybės stebint savo vaiką, išbandant ir atsirenkant tai, kas geriausiai jums tinka, nepulti į kraštutinumus viską perdėtai ribojant arba visai nesirūpinant odele. Patarčiau ir labiau domėtis, ką valgo vaikas ir ką tepate ant jo odelės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *